RE/MAX One Tábor

Vlastnictví nebo pronájem?

Je opravdu výhodné vlastnit nemovitost?

 Češi drží jedno zajímavé prvenství. Na rozdíl od mnoha vyspělých států máme největší objem nemovitostí v osobním vlastnictví. V jiných zemích je mnohem obvyklejší žít po celý život v nájmu. Jaké nevýhody vlastnictví přináší? Na to se zaměříme v dnešním dílu seriálu „Prodat nebo pronajmout“.

 „Přece nebudu vyhazovat peníze z okna.“

„Je lepší něco mít než to nemít.“

„Je to jistota, zázemí, domov a dobrá investice.“

To jsou časté argumenty lidí, kteří se chystají koupit si nemovitost. A v mnoha případech mají pravdu. Jenže jsou tu také důvody, proč je vlastnictví nemovitosti naopak nevýhodou.

Vlastnictví nebo pronájem - blogový článek od Remax One Tábor realitní kanceláře

Západ žije v pronájmu, východ ve vlastním

I když je na východ od nás dominance vlastnictví ještě větší než v Česku, směrem na západ je tento poměr vyrovnanější. Například v Německu je poměr vlastních bytů či domů k nájmům 52:48. Ve Švýcarsku žije dokonce více obyvatel v nájemním bydlení než v osobním vlastnictví. Je to samozřejmě způsobené i tím, že pořízení vlastního bydlení je v západních státech výrazně dražší než v tuzemsku. Například byt v centru Paříže stojí majitele zhruba čtyřikrát více než srovnatelný byt v Praze. Podobně drahé nemovitosti najdete také třeba ve Vídni. Proto se mnoho obyvatel tuzemských metropolí uchyluje do nájemního bydlení ve kterém zůstávají po celý život. Jen v rámci svých životních etap mění bydlení a přizpůsobují ho aktuálním potřebám.

Kolik stojí vlastnictví?

Jakkoli lastnictví nemovitosti poskytuje určitou formu jistoty, současně je to však břemeno. Uvažovali jste někdy, kolik vás vlastnictví nemovitosti stojí? A teď nemluvíme o splácení hypotéky, ale o částkách, které je třeba platit navíc: pojištění nemovitosti, správa, daň z nemovitosti a další. První odlišností jsou poplatky, které musíte jako majitel nemovitosti platit. Pak jsou náklady, které přichází neočekávaně: opravy nemovitosti, vybavení či dílčích částí. Některé jsou jen drobné a v měsíčním rozpočtu rodiny netvoří zásadní položku. Představte si ale třeba situaci, kdy se rozbije kotel. Nový stojí desítky tisíc, přičemž udávaná životnost je 10 let. Majitele nemovitosti tak kotel vyjde na stovky korun měsíčně, které by si měl spořit. A takových položek bychom našli spoustu.

Životní fáze a omezení vlastnictví

Další okolností je fakt, že potřeby lidí se v čase velmi mění. V první fázi se mladý člověk postaví na vlastní nohy. Najde si první bydlení, stačí mu menší životní prostor. Po čase přijde partner/ka a vzniká potřeba většího bydlení. Pak přijde rodina, stěhování se za prací a další přírůstek do rodiny. Nejdříve rodina touží po klidu zahrady a prostoru, kde si mohou děti v bezpečí hrát. Děti vyrostou a následuje potřeba dostupnosti školy, každodenní doprava ratolestí a rodičů do měst a spolu s tím i úvaha, zda by nebylo přeci jen lepší žít ve městě. Jakmile děti dospějí a opustí hnízdo, přichází uvědomění, že velký dům či byt je prostě zbytečně velký. Čím je člověk starší, tím méně má síly a chuti se starat o nemovitost a zároveň se zvyšuje potřeba klidu a soukromí.

Vlastnictví nebo pronájem - blogový článek od Remax One Tábor realitní kanceláře

Cestování, úrazy, odloučení

Další skupinou jsou mladí lidé, kteří prahnou po zkušenostech v zahraničí. Často zůstanou v cizině několik let nebo se tam pravidelně po určité době vrací. I pro ně může být vlastnictví nemovitosti spíše břemenem než skutečně racionální volbou.

V životě ale přichází i specifické situace, které nikdo nepředvídá a kterým musíme čelit: problémy v rodině, které končí rozvodem jsou častým problémem v souvislosti s nemovitostmi, protože je potřebné vyřešit finanční vyrovnání, či optimalizovat bydlení pro rozdělenou rodinu. Každý zkušený makléř by mohl popsat hned několik specifických situací, se kterými se v profesním životě setkal. Takové situace jsou dalším důvodem, proč určitá skupina lidí zůstává po celý život v nájemním bydlení. Jsou totiž schopni flexibilně měnit svůj životní prostor podle toho, co zrovna jejich rodina potřebuje.  

Nutně tedy přichází úvaha, zda je vlastnictví nemovitosti vždy nejlepším řešením. V situaci, kdy se rozhodujete o další budoucnosti, doporučujeme zkonzultovat svoje potřeby s nezávislým profesionálem. Třetí strana vám dokáže dát jiný pohled na věc, pomůže vám propočítat konkrétní varianty, jejich náklady a najde možnosti dalšího postupu.

Pokud se chcete poradit o případném prodeji vaší nemovitosti a chcete za ni získat tu nejvyšší možnou cenu, neváhejte se na nás obrátit. Naši profesionální makléři jsou vám k dispozici.

Zastavte se za námi na kávu, nebo nám napište váš dotaz na: petra.kabesova@re-max.cz.

  

Kancelář RE/MAX One

Pražská 223
Tábor
390 01

Telefon

+420 739 500 510

E-mail
Identifikační údaje

IČ: 26108372
DIČ: CZ26108372

Kancelář RE/MAX One

Pražská 223
Tábor
390 01

Telefon

+420 739 500 510

E-mail
Identifikační údaje

IČ: 26108372
DIČ: CZ26108372

  

Napište nám
close slider